Venedik’in 126 Yılı Kaldı, Su Altında Kalabilir!

İtalya’nın ünlü turistik şehri Venedik, gelecekte karşı karşıya kalabileceği deniz seviyesi yükselmesi tehdidinin altında. Son araştırmalar, şehrin bazı bölgelerinin 2150 yılına kadar kalıcı olarak sular altında kalabileceğini ortaya koydu.

Euronews’te yer alan habere göre, Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) uzmanları tarafından yürütülen çalışma, Venedik lagün kentindeki gelgit seviyelerinin yıllık olarak arttığını ve mevcut sel bariyerlerinin yetersiz kalabileceğini vurguluyor.

Venedik, Kuzey Adriyatik Denizi’nde bulunan 550 kilometrekarelik bir lagün alanı üzerine kurulu. Şehir, giderek sıklaşan sel baskınlarıyla mücadele ediyor ve 2019-2023 yılları arasında 58 kez sular altında kalan bazı bölgeler düzenli olarak su altında kalıyor. Şehrin batı yakası da bu durumdan ilk etkilenen bölgelerden biri olacak. 2019-2023 yılları arasında 58 kez sular altında kalan bu bölge, en sık su baskınına uğrayan bölgelerden biri.

INGV araştırmacısı Marco Anzidei, “Deniz seviyesindeki artış, özellikle yerel olarak çökme ile hızlanırsa, giderek daha şiddetli ve yaygın kıyı erozyonuna, sahillerin geri çekilmesine ve halklar için çok önemli çevresel ve sosyoekonomik etkileri olan deniz taşkınlarına yol açıyor” dedi.

Araştırmacılar, özellikle San Marco Meydanı gibi sembolik bölgelerin 70 santimetreye kadar su altında kalabileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x