Ünlü Ekonomi Profesöründen Merkez Bankası’nın Planı İçin Çarpıcı Yorum! İşimiz Şansa Kaldı

Prof. Dr. Emre Alkin, Topkapı Üniversitesi Rektörü ve Ekonomi Gazetesi yazarı olarak, Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflerini tutturması için gereken düşük seviyelerdeki enflasyonun zor bir hedef olduğunu vurguluyor.

EKONOMİ YÖNETİMİNİN SAKİNLEŞTİREMEYİŞİ

Alkin’e göre, seçimlere kadar yapılan söylemlerle enflasyonun piyasaları sakinleştirmeye çalışılmasına rağmen, ekonomi yönetimi bu konuda başarılı olamamıştır. Döviz kurlarının kontrol edildiği ancak serbest kur rejimi uygulandığı ifadeleri ise piyasalarda bir çıkmaza yol açmıştır.

YÜKSEK ENFLASYON BEKLENTİLERİ

İstanbul Ticaret Odası’nın verilerine göre, yıl sonunda hedeflenen %36’lık enflasyon oranına ulaşılması oldukça zor gözüküyor. Bakan Şimşek’in açıklamalarının ardından CDS primlerinde artış, borsada düşüş ve dövizde yükseliş yaşanmış, bu da sadece söylemlerin piyasaları rahatlatamayacağını göstermiştir.

ENFLASYONUN TEKRAR YÜKSELME İHTİMALİ

Alkin, ekonomi yönetiminin mart ayından sonra enflasyonun düşüş trendine gireceğini ima etmesine rağmen, geçmiş tecrübelerin bu düşüşün sürdürülebilir olmayabileceğini gösterdiğini belirtiyor. Dolayısıyla, enflasyonun tekrar yükselebileceği bir döneme girilebilir.

PİYASA GERÇEKLERİ KABUL EDİYOR

Sonuç olarak, Alkin’e göre piyasa, yapılan söylemleri değil gerçekleri kabul ediyor ve verilen kredinin sonuna gelindiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x