Photoshop yapay zeka özellikleriyle şaşırtıyor

The Verge‘ün haberine göre şirket şimdi, titreme veya bozulma gibi alışılagelmiş eserler olmadan videoyu sekiz kat artırabildiğini söylediği deneysel bir yapay zeka özelliği olan VideoGigaGAN’ı tanıttı.

Adobe‘ye göre VideoGigaGAN, GAN’ın neden olduğu olağan bozulmaları ve titremeyi önlediği için diğer Video Süper Çözünürlüğü (VSR) yöntemlerini geride bırakıyor. Aynı zamanda keskinlik ve ayrıntı da ekliyor ki diğer sistemlerin çoğu bu iki şeyi aynı anda yapmayı başaramıyor.

Elbette sistem, baştan aşağı var olmayan ayrıntılar üretiyor, dolayısıyla bu, adli video geliştirme, CSI tarzı suç programları gibi şeyler için uygun olmayacaktır. Ancak cilt dokuları, ince tüyler, kuğu tüyü ayrıntıları ve daha fazlası gibi eklediği ayrıntılar etkileyici derecede gerçek görünüyor.

Photoshop yapay zeka özellikleriyle şaşırtıyor

Adobe araştırmacılarına göre model, GigaGAN adı verilen büyük ölçekli bir görüntü üst örnekleyiciye dayanıyor. Önceki VSR modelleri, sonuçlarda zengin ayrıntılar oluşturmakta zorluk çekiyordu; bu nedenle Adobe, “geçici dikkat” (zaman içinde biriken yapaylıkların azaltılması), özellik yayılımı (mevcut olmayan yerlere ayrıntı ekleme), kenar yumuşatma ve “HF mekiği” (mekik) adı verilen bir şeyle birleşti.

Premiere Pro veya After Effects gibi ürünlere eklenirse, video yapımcılarının düşük çözünürlüklü çekimlerin çok daha iyi görünmesini sağlayabilir ancak yapay zeka ile insanları geliştirmek tartışmalı bir uygulama. Adobe’nin bunu yapmayı planlayıp planlamadığına dair henüz bir bilgi yok (şu anda klipler kısa ve yalnızca 12 fps hızında oynatılıyor) ancak NVIDIA, Microsoft, Blackmagic Design ve diğerleri de dahil olmak üzere pek çok şirket yapay zeka yükseltme teknolojisi üzerinde de çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x