İşte o kazanın sigorta boyutu

İstanbul Eyüpsultan’da, kullandığı araçla, ATV’lere çarparak, bir kişinin ölümüne ve 4 kişinin yaralanmasına neden olan 17 yaşındaki sürücü, olay yerinden annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır’a, sonra da Amerika’ya kaçırılmıştı. Başlatılan soruşturma kapsamında sürücü ve annesi hakkında yakalama kararı çıkarılırken, kazanın sigorta boyutu da netleşmeye başladı. Sürücünün ehliyetsiz olması, kaza sonrası kaçması gibi durumlar nedeniyle işin sigorta boyutu merak ediliyordu.

Edinilen bilgiye göre ölüm ve yaralanmaya neden olan lüks cipin hem trafik sigortası hem de kasko sigortası bulunuyor. Sürücünün ehliyetsiz olması ve olay yerinden kaçması nedeniyle sigorta uygulaması da farklılaşıyor. Sigorta uzmanları, sürücünün ehliyetsiz olması nedeniyle kasko sigortasından hiçbir hasar ödenmeyeceğini söylüyor. Kazada trafik sigortasının devreye gireceğini, ancak sigorta şirketinin öncelikle kaza tutanağına ve tutanaktaki kusur oranlarına bakacağını, kaza tutanağının ise henüz netleşmediğini belirten sigortacılar, kazada ölen kişinin yakınlarına trafik sigortasından vefat tazminatı ödeneceğini vurguluyorlar.

SÜRÜCÜNÜN AİLESİNE KÖTÜ HABER

Sigortacılar, “Kazada hayatını kaybeden kişinin 29 yaşında, evli ve bir çocuk babası olması nedeniyle ailesine ödenecek destekten yoksun kalma tazminatı 7-8 milyon TL’nin de çok üzerinde olacaktır. Trafik sigortası limiti ise 1.8 milyon TL. Dolayısıyla trafik sigortası limitinin çok üzerine çıkıyor. Bu durumda kazaya neden olan aracın kasko sigortası içinde bulunan ihtiyari mali mesuliyet sigortası devreye girip, aradaki tazminat farkını kapatacak. Ödenen tüm vefat tazminatı ehliyetsiz sürücünün ailesine rücu edilecek, yani aileden hukuk yoluyla talep edilecek” diyor.

Sigortacılar, sigortanın devreye girmesi için sürücünün yurtdışına kaçmış olmasının duruma etkisi olmayacağını veya açılan davaların sonucunun beklenmesine gerek olmadığını ifade ederek, kazada hayatını kaybedenin yakınlarının sigorta şirketine müracaat etmesi ile sürecin başlayacağını belirtiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x