İstanbul’un 4 kuşak antikacı ailesinde bir acı daha

Kapalıçarşı’nın en eski antikacılarından olan ve dört kuşaktır antikacılık yapan Şalabi ailesi, aile büyüklerinden Anita Şalabi’yi kaybetti. Anita Şalabi, yarın 2017 yılında kanserden hayatını kaybeden 8 yaşındaki torunu Lara Zeynep Şalabi’nin bulunduğu Feriköy Katolik Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ZİNCİRLİKUYU MEZARLIĞI’NA GÖMÜLEMEMİŞTİ

Şalabi ailesi, 2017 yılında büyük bir acı yaşamıştı. Halen aile mesleğini sürdüren Pol Şalabi ve eşi İlkay Çapraz Şalabi, 8 yaşlarındaki kızları Lara Zeynep’i kaybetmişti. Şalabi ailesi küçük kızlarını islami usullere göre son yolculuğuna uğurlamak istemişti. Küçük kız için ilk olarak Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılınmış, aile namazda birlikte saf tutmuştu.

Küçük kızın ailesi kızlarını Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa vermek istese de o dönem ‘yer yok’ denilmiş bunun üzerine Feriköy Katolik Mezarlığı’nda tören düzenlemişti. Aile cenaze sırasında gelen imama, üzerindeki cübbesini ve sarığını çıkarmasına gerek olmadığını söyleyerek tüm cenazenin tamamıyla islami usule göre olmasını istediklerini belirtmiş ve o şekilde küçük kızlarını toprağa vermişti.

BİRLİKTE GÖMÜLMEMİZE İZİN VERİLMİYOR

İslami usullerle yapılan törenden sonra küçük kızının Hristiyan mezarlığına gömülmesiyle ilgili anne Şalabi, o dönem “Eşim 4 kuşaktır bu ülkede. Vergimizi veriyoruz, evlenirken bana kırmızı defter veriyor ama eşim Hıristiyan olduğu için Zincirlikuyu Mezarlığı’na kabul edilmeyecek. Birlikte gömülmemize izin verilmiyor. Bir kızım daha var benim. Onun da din hanesi boş. Allah uzun ömürler versin ama o da ölünce gömülebilir ama baba Hıristiyan olduğu için Zincirlikuyu Mezarlığı babayı kabul etmiyor” açıklaması yapmıştı.

CENAZE İLANINDA ADINI UNUTMADILAR

Anita Şalabi için verilen cenaze ilanında da kaybettiği torunu Lara Zeynep’in ismine yer verilmesi dikkat çekti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x